Proces konsultacji dokumentacji do nowej Lokalnej Strategii Rozwoju dobiega końca
W dniu 28.05.2024 r. miało miejsce Walne Zebranie Członków naszej LGD, było ono także okazją do tego by podsumować dotychczasową pracę Grupy Roboczej ds. LSR, Rady, Zarządu oraz biura w zakresie opracowania dokumentacji wewnętrznej do realizacji nowej LSR.
Przypominamy, że proces konsultacji dokumentacji, w tym kryteriów wyboru trwał bardzo długo. Pracowaliśmy w oczekiwaniu na wytyczne – ogólne i szczegółowe, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Członkowie Rady i Grupy Roboczej odbyli dwa spotkania: pierwsze 28.11.2023 w biurze LGD oraz drugie 09.02.2024 w Gościńcu Pod Małym Królem w Ustrzykach Dolnych. Merytorycznego wsparcia w zakresie „eko kryteriów” udzieliła nam Fundacja Sendzimira w ramach projektu Zielony Lider. Zaraz po podpisanej 9 stycznia br. umowie o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność zwróciliśmy się z prośbą o udział w procesie konsultacji. Ponadto, Pani Iwona Woch – Prezes Zarządu w dniu 26.01.br uczestniczyła w spotkaniu w Zarszynie w LGD „Dorzecze Wisłoka” poświęconemu budowaniu i „reaktywacji” marki – Made in Karpaty. W tym projekcie szwajcarskim uczestniczyliśmy ok. 10 lat temu, jako LGD, ale także wielu przedsiębiorców i ngo z terenu Bieszczad i Beskidu. Inicjatywa naszej partnerskiej LGD by punktować certyfikowane produkty i usługi, przez co nagradzać i motywować do współpracy certyfikowane usługi/produkty w kryteriach dot. przedsiębiorczości zyskała aprobatę. Ponadto, okazją do prezentacji założeń nowej LSR i dyskusji było spotkanie dotyczące programów wsparcia i źródeł finansowania inwestycji EE i OZE, które odbyło się 22 lutego w Zabłotcach oraz spotkanie refleksyjne w dniu 23 lutego w Orelcu. Z branżą turystyczną pod przewodnictwem Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Członków Bieszczadzkiego Klastra Turystycznego spotkaliśmy się w naszej siedzibie 03.01.2024 r.
Dziękujemy wszystkim którzy wsparli nas w tym trudnym procesie opracowania dokumentacji!
Do pobrania:
Procedura oceny i wyboru operacji Lokalnej Grupy Działania „Zielone Bieszczady” dla projektów finansowanych EFRROW
Procedura ustalania niebudzących wątpliwości interpretacyjnych kryteriów wyboru operacji
Procedura wyboru i oceny Grantobiorców
Regulamin Rady Lokalnej Grupy Działania „Zielone Bieszczady”
Plan szkoleń dla członków organu decyzyjnego i pracowników biura Lokalnej Grupy Działania „Zielone Bieszczady”
Komunikat!
Szanowni Państwo,
Lokalna Grupa Działania „Zielone Bieszczady” przedkłada do konsultacji projekty kryteriów:
- Kryteria wyboru Grantobiorców w ramach projektów grantowych (EFS+)
- Kryteria wyboru Grantobiorców w ramach projektów grantowych (PS WPR)
Uwagi prosimy kierować e-mailowo na adres:
lgdzielonebieszczady@wp.pl bądź telefonicznie: 513 852 200 do dnia 27.05.2024 r. do godz. 12:00.
Dziękujemy za aktywny udział w naszych konsultacjach.
Komunikat!
Szanowni Państwo,
W związku z licznymi zapytaniami, które dotyczą planowanych w 2024 roku naborów w zakresie podejmowania działalności gospodarczej, rozwoju firm istniejących i zagród edukacyjnych oraz w nawiązaniu do informacji o wyniku oceny naszej Lokalnej Strategii Rozwoju oraz tej dotyczącej podpisanej umowy ramowej na kolejną perspektywę finansową informujemy, że pierwsze nabory dotyczące przedsiębiorczości (w ramach EFRR) zaplanowano końcem 2024. Z uwagi jednak na opóźnia w zakresie wdrażania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (wytyczne, system obsługi wniosków, itp.) termin ten może ulec zmianie.
W pierwszej kolejności w 2024 roku w ramach EFS+ zaplanowano działania skierowane na:
– Rozwój zdolności uczniów poza edukacją formalną;
– Wsparcie szkół na terenach wiejskich;
– Wsparcie osób dorosłych w zdobywaniu podstawowych kompetencji
W marcu planujemy spotkanie w zakresie powyższych konkursów grantowych, na które już dziś zapraszamy dyrektorów szkół i pracowników oświaty naszych gmin członkowskich, a także przedstawicieli klubów seniora i wszystkich zainteresowanych powyższą tematyką.
Nowa wielofunduszowa LSR to nie tylko EFRR i projekty ukierunkowane na rozwój turystyki i usług okołoturystycznych, szczególne miejsce zajmuje turystyka zrównoważona i ekologia.
Zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie internetowej oraz Fb.
Umowa ramowa na nową perspektywę finansową podpisana!
9 stycznia br. Iwona Woch – Prezes naszej LGD podpisała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Umowę o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2023-2029. O wynikach oceny Lokalnych Strategii Rozwoju na kolejną perspektywę finansową informowaliśmy już, przypominamy, że w dniu 11 grudnia 2023 roku Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie zatwierdził listę ocenionych strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR), a nasza LSR zajęła 2 miejsce na 26. Łączny budżet nowej LSR opiewa na kwotę 3 276 161.35 Euro, a jego wysokość w głównej mierze zależy od liczny mieszkańców obszaru danej lgd. Nowa wielofunduszowa LSR to nie tylko EFRR i projekty ukierunkowane na rozwój turystyki i usług okołoturystycznych, gdzie szczególne miejsce zajmuje turystyka zrównoważona i ekologia, w ramach EFS+ zaplanowano działania skierowane na rozwój zdolności uczniów poza edukacją formalną, wsparcie szkół na terenach wiejskich oraz wsparcie osób dorosłych w zdobywaniu podstawowych kompetencji i od tych właśnie naborów rozpoczniemy wdrażanie LSR.